śzchio fb składanie sprawozdań

Cała Polska śpiewa w domu

W ramach akcji dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali utwory ze śpiewnika z opracowaniami Józefa Powroźniaka zawierającego ponad 100 piosenek, które teoretycznie zna każdy Polak. 

W praktyce z tym jest różnie i akcja #calapolskaspiewawdomu jest właśnie po to, żeby je spopularyzować, szczególnie wśród młodszego pokolenia. Wiele osób nie zna tych utworów i spotka się z nimi po raz pierwszy w formie, która umożliwi ich łatwą naukę - utwory te zostały opublikowane w formie filmików na kanale Youtube. 

W projekcie wzięło udział łącznie 37 dyrygentów (i nie tylko), którzy przygotowali 57 utworów, co stanowi ponad połowę śpiewnika. 

Projekt okazał się wydarzeniem międzynarodowym. 27 reprezentowanych przez dyrygentów miast to: Białystok, Bieruń, Chełm, Chorzów, Czeski Cieszyn, Gliwice, Głuchołazy, Gorlice, Katowice, Kraków, Koszalin, Lublin, Łódź, Niemcz pod Bydgoszczą, Nowy Jork, Opole, Piekary Śląskie, Połczyn-Zdrój, Poznań, Ruda Śląska, Szczecin, Tarnowskie Góry, Tychy, Warszawa, Wrocław, Wysowa i Zabrze. Jest też uczestniczka z Sycylii. 

Kanał na YouTube ma już ponad 25 tysiące wyświetleń, subskrybuje go 176 osób, a łączny czas odtwarzania filmów wyniósł ponad 700 godzin.  

26 czerwca 2020 r. odbyła się Uroczysta Gala Online, na którą organizatorzy zaprosili również gości, którzy powiedzeli kilka słów od siebie. Byli to: Agnieszka Franków-Żelazny - dyrektor programowy Akademii Chóralnej, Daniel Cichy - prezes Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Daniel Cichy,a nasz Związek reprezentował Andrzej Wójcik, redaktor naczelny Śpiewaka Śląskiego, jedynego w Polsce czasopisma poświęconego chórom amatorskim. Poniżej można obejrzeć to wydarzenie.

Oto lista wykonawców w kolejności alfabetycznej - pogrubione nazwiska to nasi śląscy dyrygenci:

Michał Jan Barański, Michał Brożek, Katarzyna Brzozowska, Kateryna Ciszak, Agnieszka Dobrakowska, Dianna Domagała, Katarzyna Drucker, Krzysztof Dudzik, Agnieszka Franków-Żelazny, Magdalena Gruziel, Joanna Gutowska-Kuźmicz, Nina Guzy, Krzysztof Hrycyszyn, Tomasz Jamrozik, Lila Jędrzejczak, Małgorzata Kalinowska-Przybylska, Jan Krutul, Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, Małgorzata Langer-Król, Izabela Lysik-Różańska, Monika Mielko-Remiszewska, Krystyna Misiukiewicz, Joanna Nowicka, Natasza Nowosadko, Małgorzata Paluch, Natalia Pochwała, Henryk Pogorzelski, Marek Puszczało, Michał Rajewski, Aleksandra Redziak, Iwona Wiśniewska-Salamon, Ludmiła Wocial-Zawadzka, Magdalena Wojtas, Rafał Wróblewski, Edyta Sulimska, Katarzyna Śmiałkowska, Filip Świątkowski i Oskar Zgoła
 

Co dalej?

Jednym z powodów tej akcji był temat, który kiedyś pojawił się pod hasłem “Pieśni chóralne masowego rażenia”, a wywołany był przez spotkanie 12 chórów z Polski na festiwalu w Lloret de Mar, które poza Gaude Mater nie umiały nic razem zaśpiewać. Teraz nareszcie mamy ustalony żelazny repertuar na różne chóralne spotkania i imprezy! Chcielibyśmy poprosić Was o zachęcanie swoich chórów do uczenia się tych piosenek (najlepiej na pamięć, bo przeznaczone są do śpiewania podczas spotkań, gdy nikt nie ma nut na podorędziu)

Bardzo ważne jest także zarażanie śpiewaniem osób spoza chórów - jeżeli znacie instruktorów, którzy mogliby zachęcić swoich podopiecznych do śpiewania, prześlijcie im linka do wybranego przez siebie filmiku z kilkoma słowami zachęty. W ten sposób wychowacie sobie przyszłych chórzystów! ;)  Można też skontaktować się z wydziałem promocji miasta, którego reprezentant przygotował filmik.

PrzykŁAdowy film

 

Powrót do listy
© 2019 by ŚZChiO ZG Katowice. Realizacja 3W Serwisy Informacyjne