W dniach 13-15 września Stowarzyszenie TuRuda zaprasza na „Kop gdzie stoisz. Rudzki festiwal dziedzictwa”. To wspólne odkrywanie lokalnych historii w formie spacerów, koncertów, warsztatów i spotkań poświęconych materialnemu i niematerialnemu dziedzictwu najstarszej dzielnicy Rudy Śląskiej. Największe z wydarzeń zorganizowane do tej pory przez rudzkich społeczników z TuRuda jest naturalną konsekwencją misji stowarzyszenia.
Tego festiwalu nie byłoby, gdyby nie szyb Franciszek dawnej kopalni Brandenburg. Zainicjowana przez nas akcja społeczna ratowania tego wyjątkowego zabytku nie tylko ocaliła go przed dewastacją i zupełnym zniszczeniem, ale i zbudowała wokół niego ruch społeczny. Franciszek pomógł nam zrozumieć jak wielkie skarby i potencjały kryje nasz świat najmniejszy. Postanowiliśmy zatem nie tylko odkrywać je dalej, ale i dzielić się znaleziskami z innymi. W ciągu roku w naszych wycieczkach po Rudzie wzięło udział łącznie prawie dwa tysiące osób. Postanowiliśmy więc pójść za ciosem, mówi prezes Stowarzyszenia TuRuda, Jacek Graliński.
Wiceprezes stowarzyszenia i kurator festiwalu Adam Kowalski dodaje: Ruda to miejsce szczególne. Tu właśnie działała najstarsza górnośląska kopalnia węgla. Z Rudą ściśle związane są postaci i legendy Karola Goduli oraz Joanny Schaffgotsch. Tu też po raz pierwszy na kartach górnośląskiej historii pojawia się zawodowy górnik, a dzięki rodowi Ballestremów w Rudzie swoje dzieła pozostawiają słynni europejscy artyści. To piękna, historyczna architektura, filmowe wręcz osiedla robotnicze i szczególny krajobraz stworzony w równym stopniu przez przemysł i naturę. To jak wiele ważnych dla całego Górnego Śląska wątków splata się właśnie w niewielkiej Rudzie jest zaskakujące, ale i wciąż nie dość znane. Naszym celem jest przybliżenie tych opowieści w atrakcyjnej, współczesnej formie i narracji.
Zabytkowe obiekty i dzielnicowe przestrzenie ożyją głównie dzięki słowu - opowieściom niezwykłych gości. W rolę rudzkich przewodników wcielą się m.in. dr Adam Hajduga, wiceprezydent Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, a zarazem inicjator powstania Szlaku Zabytków Techniki, Zuzanna Czyż i Kamil Nowak z popularnego programu „Mikrokosmosy” w TVP 3 Katowice i Kamil Iwanicki z projektu Familoki. Z pewnością jednak najważniejszym z wydarzeń będzie spacer z mieszkającą w Szwecji wybitną europejską fotografką, rudzianką Joanną Helander. Rudzkie zdjęcia Joanny Helander są dla nas piękną, a zarazem ważną częścią pamięci i wyobraźni o naszej dzielnicy. Jesteśmy niezwykle podekscytowani tym, że będziemy mogli wyruszyć szlakiem tych obrazów z samą autorką, mówią organizatorzy festiwalu. Szczególny charakter będzie miało również „Terenowe Archiwum X”, czyli ruchome spotkanie z profesorem Zbigniewem Kadłubkiem i pisarzem, poetą, dyrektorem MBP w Rudzie Śląskiej Krystianem Gałuszką. W trakcie tego spaceru uczestnicy zaproszeni zostaną do wspólnej lektury….rudzkiego krajobrazu. Dla najwytrwalszych odkrywców przewidziano spacer ultra przez Rudę i Orzegów, który poprowadzą członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa – Jerzy Kasperek i Marek Kobierski, oraz Adam Kowalski z TuRuda. W festiwal włącza się również Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka, którego kustosz Andrzej Godoj z pokładu autobusu Ikarus zabierze uczestników wycieczki w podróż szlakiem rudzkich osiedli i kolonii robotniczych. W trakcie tej wyprawy Marian Porada z TuRuda zaprosi podróżujących na „szychtę szybiorza” w zabytkowym Szybie Mikołaj. Nie zabraknie muzyki – wystąpi Grzegorz Płonka z repertuarem złożonym z tradycyjnych pieśni górnośląskich, również tych z terenu Rudy. Z kolei 14 września, przy sobocie, po robocie do zabawy i tańca zagra Tarnowitzer Zicpolka Kapelle. Z kolei w sobotni poranek w parku im. Augustyna Kozioła odbędą się rodzinne warsztaty muzyczne.
Szczegóły wydarzenia na profilu: https://www.facebook.com/turystycznyunderground
Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu finansowemu z programu Spójnik realizowanego w ramach starań Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 . Festiwal objęty jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ruda Śląska.