Organizacja zrzeszająca najważniejsze ośrodki twórczości chóralnej i kolektywne stowarzyszenia chóralne w Europie wydała oficjalne wezwanie do opieki nad tradycjami śpiewu wspólnego jak i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W Piśmie Autorzy podkreślają, że obecnie szerząca się świadomość o dziedzictwie wciąż jednak bardziej dotyczy rzeczy namacalnych, stąd warto przyjrzeć się inicjatywom, które kultywują tradycje i działania wynikające z potrzeb społecznych i kulturowych. Dalej w tekście znajdują się przykłady takich aktywności, nad którymi czuwa ECA, np. Baltic Song and Dance Celebration w Estonii czy na Litwie, które wpisane są już na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pielęgnowanie i opieka nad tego typu aktywnościami są bowiem źródłem kulturowej różnorodności oraz gwarancją zrównoważonego rozwoju, gdyż widocznych elementów niematerialnego dziedzictwa nie sposób pominąć.
Organizacja nawołuje zatem do opieki nad naszymi lokalnymi zwyczajami śpiewu wspólnego poprzez tworzenie nowych wydarzeń, nagrywanie, digitalizację, badania, działania edukacyjne, promocję i rozpoznanie pełnego znaczenia niematerialnego dziedzictwa lokalnych społeczności i poszukiwanie sposobu jego ochrony.
Śląski Związek Chórów i Orkiestr włącza się w powyższe myślenie realnymi działaniami, ponieważ członek Zarządu Głównego - Kamil Gojowy przetłumaczył materiały z serii edukacyjnej #BenefitsOfSinging, które są rezultatem długoletnich badań nad dobroczynnym wpływem śpiewu na ogólny dobrostan człowieka. Materiały do pobrania - grafiki, teksty i inne - dostępne będą już od końca października. Ponadto tradycje naszych Śląskich chórów od lat pielęgnowane w ŚZChiO poprzez chociażby regularne organizowane zjazdów, świąt czy festiwali, w przyszłości mogą się doczekać wpisu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, nad czym Związek będzie czuwał!
Cześć Pieśni i Muzyce!