śzchio fb składanie sprawozdań

Chóralne Prawo Jazdy

Projekt "Chóralne prawo jazdy" był dla czynnych chórzystów oraz dla osób, które chciały zacząć śpiewać w chórze, lecz nie mają odpowiedniego przygotowania.  

Aby zrobić "Chóralne Prawo Jazdy" należało zaliczyć trzy indywidualne lekcje emisji głosu -  poprawna emisja głosu daje możliwość wielu lat śpiewania bez żadnych kontuzji. Podczas kursu "Chóralne Prawo Jazdy" przeprowadzone były zajęcia z zakresu m.in:

  • roli mięśni i właściwej postawy podczas śpiewania - był i fitness!
  • poprawnego oddechu, żeby nie go brakowało!
  • różnic pomiędzy wymawianiem, a śpiewaniem samogłosek;

Osoby, które jeszcze nie śpiewają w żadnym chórze i zrobiły "Chóralne Prawo Jazdy" prócz zaświadczenia otrzymały porady, do którego chóru mogą pójść, aby odpowiadał ich możliwościom wokalnym, ulubionemu repertuarowi, grupie wiekowej i lokalizacji. 

Wśród uczestników projektu zgodnie z założeniem były i osoby, które nigdy wcześniej nie śpiewały (chociaż była ich zdecydowana mniejszość), jak i takie, które śpiewają w różnych chórach i chciały poprawić swoją technikę wokalną. Przekrój wiekowy również był bardzo szeroki, co widać na zdjęciach.

Na zajęcia zgłaszały się mniej więcej w równym stopniu panie, jak i panowie. Mimo, że zajęcia odbywały sie w Zabrzu, uczestnicy przyjeżdżali na nie nie tylko z Zabrza, ale między innymi z Gliwic, Katowic, Tarnowskich Gór, Będzina, Bytomia, Siemianowic i innych śląskich miast. Policzyliśmy, że dzięki temu projektowi wzmocnione zostały kadry śpiewające w co najmniej sześciu chórach.

Uprzejmie informujemy, że Chóralne Prawo Jazdy nie uprawnia do absolutnie niczego, ale za to można je sobie powiesić na ścianie w charakterze miłej pamiątki ;)) )

Projekt był finansowany przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Organizatorem projektu była nieformalna grupa chórzystów wspierana przez Chórtownię, występującą w roli organizacji patronackej.  Rekrutacja przebiegała bardzo sprawnie, ponieważ uczestnicy zapisywali sie na zajęcia przez stronę WWW z systemem Rejestracja24, zwykle używanego w gabinetach i przychodniach lekarskich. Każdy otrzymywał SMSy z przypomnieniami, dzięki czemu nie zapominali o zajęciach.

Serdecznie gratulujemy wszystkim absolwentom pierwszej edycji projektu i życzymy pięknego śpiewania!

Powrót do listy
© 2019 by ŚZChiO ZG Katowice. Realizacja 3W Serwisy Informacyjne